Spis treści
Kamień murowy to niezwykle uniwersalny materiał wykorzystywany w różnego rodzaju pracach budowlanych i wykończeniowych. Wykonuje się go z rozmaitych surowców, nie jest więc konkretnym gatunkiem kamienia, jednak przez szereg właściwości zyskuje unikalne funkcje. Czym jest kamień murowy i do czego sprawdzi się najlepiej? Już wyjaśniamy!
Kamień murowy pozyskiwany jest w kamieniołomach i najczęściej wydobywa się go metodą mechaniczną. Po wydobyciu zostaje poddany obróbce, w trakcie której przyjmuje pożądany kształt bryły. Kamień murowy można spotkać w wersji surowo-łupanej oraz surowo-ciętej. Ten pierwszy rodzaj charakteryzuje się większymi nierównościami powierzchni, z kolei drugi posiada dwa lub cztery punkty styku, dzięki czemu jego bryły, ustawione jedna obok drugiej, ściśle do siebie przylegają. Występuje także w postaci płytek. Szerokie zastosowanie tego materiału sprawia, że oczekuje się od niego zarówno wysokiej trwałości, jak i walorów estetycznych. Z tego powodu jednym z najczęściej wykorzystywanych jest kamień murowy z granitu, nazywany także formakiem. Jakie jest jednak konkretne zastosowanie kamienia murowego? Poniżej przedstawiamy 5 sprawdzonych pomysłów!
Ze względu na niezwykłą wytrzymałość, odporność na uderzenia, ścieranie, działanie wody czy zmienność temperatur kamień murowy bardzo często wykorzystuje się przy tworzeniu wytrzymałych i jednocześnie eleganckich murów oraz ogrodzeń. O jego niesamowitej uniwersalności świadczy to, że możemy spotkać go w tej funkcji zarówno u prywatnych inwestorów, jak i instytucji różnego rodzaju. Używa się go również do wzmacniania skarp czy nabrzeży rzek.
Jeśli chodzi o kamień murowy, zastosowanie i wybór tego materiału wynika także z jego walorów wizualnych – jego naturalność bardzo dobrze współgra z otoczeniem, nie rzuca się w oczy ani nie „gryzie” z nim. Kamień murowy dzięki swojej neutralnej barwie oraz nieszablonowym kształtom pozwala na osiągnięcie idealnego kontrastu z roślinnością, dlatego szczególnie chętnie wybiera się go jako element małej architektoniki ogrodowej – budynków ogrodowych, drewutni czy altan.
Dowiedz się, w jaki sposób możesz zaaranżować przestrzeń swojego domu oraz jaki kamień do ogrodu, oprócz kamienia murowego, warto wybrać.
Cokół budynku to newralgiczne miejsce każdej nieruchomości, które jest podatne na różnego rodzaju zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystanie do jego wykończenia kamienia murowego nie tylko odpowiednio ochroni elewację, ale także stworzy efekt estetycznego odcięcia od pozostałej fasady budynku. Dzięki niesamowitej wytrzymałości tego materiału kamień murowy może także posłużyć bezpośrednio do stworzenia fundamentów.
Wspominana wielokrotnie naturalność kamienia murowego i jego uniwersalna kolorystyka, najczęściej można spotkać go w odcieniach beżu lub szarości, sprawiają, że pięknie prezentuje się w połączeniu z wodą. Z tego powodu bardzo często wybierany jest jako uzupełnienie przydomowych sadzawek czy fontann.
Kamień murowy wykorzystuje się także do konstrukcji schodów. Nieregularne, łupane bloki najczęściej tworzą stopnie schodów zewnętrznych – zarówno prywatnych, jak i tych spotykanych w np. parkach. Wygładzone, odpowiednio przygotowane bloki z powodzeniem można wykorzystać także do wnętrz – ich utrzymanie w czystości będzie znacznie łatwiejsze.
Wyjątkowe właściwości oraz walory wizualne sprawiają, że materiał ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów instytucjonalnych, inwestorów prywatnych, a także służb dozoru technicznego. Wszechstronne zastosowanie kamienia murowego czyni z niego jeden z najpopularniejszych surowców.