Producent granitu | ArtGranit > Poradniki > Co to jest granit płomieniowany? Co warto o nim wiedzieć?
co to jest granit płomieniowany

Co to jest granit płomieniowany? Co warto o nim wiedzieć?

Szerokie zastosowanie granitu w budownictwie nie jest niczym nowym. Jego niezawodne właściwości zapewniają przyszłym użytkownikom ponadprzeciętną trwałość, co w przypadku wielopokoleniowej inwestycji, jaką jest dom, jest bardzo ważnym elementem branym pod uwagę przy wykańczaniu budynku zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Jednym z ciekawszych rodzajów tego kamienia jest granit płomieniowany – co to znaczy? Jak powstaje? I wreszcie, gdzie go można zastosować oraz jak o niego dbać? Poniżej kilka faktów, które warto o nim wiedzieć.

Co to jest granit płomieniowany?

Nazwa tego rodzaju granitu pochodzi od płomieniowania, czyli procesu obróbki kamienia w wysokich temperaturach. W efekcie wysokich temperatur minerały składowe, zwłaszcza kwarcyt, zaczynają niejako pękać, co wpływa znacząco na barwę całego kamienia – jest bardziej wyblakły od innych rodzajów kamienia lub przybiera czerwonawy odcień, jeśli granit posiadał tlenek żelaza. Natomiast z drugiej strony jest to kamień o nieco innych właściwościach. Powierzchnia płomieniowanego granitu przybiera postać matową i bardzo szorstką, co wpływa na wysoką antypoślizgowość tego materiału. Z tego też powodu najczęściej się go używa do budowy tarasów czy schodów, ale również popularne są płomieniowane granitowe okładziny nagrobków.

Proces wytwarzania granitu płomieniowanego

Płomieniowanie wymaga dostępu do specjalistycznego sprzętu, a sam proces jest kilkuetapowy. Po pierwsze granit musi zostać zwilżony wodą. W drugiej kolejności dany element jest poddawany dochodzącemu do kilkuset stopni ciepła płomieniowi tlenowo-acetylenowemu lub też tlenowo-propylenowemu. Pod wpływem temperatury wspomniane już minerały rozpadają się (do ok. 3-4 mm głębokości), wpływając na szorstkość kamienia i nie zmieniając jego struktury. Wysoka szorstkość kamienia sprawia, że granit taki jest podatny na zabrudzenia, ale przeciwdziała temu kolejny etap produkcji, czyli szczotkowanie, które dodatkowo uszlachetnia wygląd kamienia, zachowując nadal właściwości antypoślizgowe.

Gdzie stosować ten rodzaj granitu?

Wysoka antypoślizgowość pozostaje zachowana nawet po polaniu wodą, czyli kamień ten sprawdzi się w deszczowe dni. Dlatego też najczęściej ten rodzaj granitu znajduje zastosowanie na zewnątrz budynków w postaci płytek tarasowych. Ale to nie wszystko – z racji wysokiej odporności na wilgoć granit płomieniowany można stosować również w miejscach bardziej narażonych na nią, czyli łazienkach i kuchniach, nadając wnętrzom bardzo uniwersalny charakter – od rustykalnego po nowoczesny. Podsumowując – jakie zastosowanie ma granit płomieniowany? Najczęściej spotkać go można w wykorzystaniu, jako materiał na:

Czym czyścić granit płomieniowany?

Pielęgnacja granitu płomieniowanego nie należy do najłatwiejszych czynności, ale dobry jakościowo i odpowiednio wyszczotkowany wcześniej materiał można swobodnie czyścić. Z racji większej porowatości powierzchni kamienia, która sprawia, że jest on podatny na zabrudzenia, do czyszczenia zaleca się użycie:

Natomiast czego nie powinno się stosować do czyszczenia granitu płomieniowanego?

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.