Artgranit > Poradniki > Czyszczenie kostki granitowej – jak prawidłowo o nią zadbać?
Czyszczenie i konserwacja kostki granitowej

Czyszczenie kostki granitowej – jak prawidłowo o nią zadbać?

Kostka brukowa to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy budowie chodników, ścieżek, alejek ogrodowych czy podjazdów. Niezależnie na jaki rodzaj się zdecydujemy, warto pamiętać, że każda powierzchnia wymaga regularnej pielęgnacji. Czyszczenie kostki granitowej oraz impregnacja to klucz do utrzymania jej nienagannego i schludnego wyglądu. W naszym artykule dowiesz się jak czyścić kostkę granitową, a także brukową.

Jak dbać o kostkę granitową?

Granit to materiał charakteryzujący się dużą wytrzymałością oraz doskonałym wyglądem. Ponadto jest wytrzymały na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Aby utrzymać jej estetykę należy dobrać odpowiednią metodę czyszczenia.

Jak czyścić kostkę granitową?

Dużą zaletą kostki granitowej jest jej odporność na promieniowanie UV oraz wilgoć, tak więc nie wymaga codziennego oczyszczania. Należy jednak zaopatrzyć się w urządzenie ciśnieniowe, które zapewnia dokładne i skuteczne czyszczenie kostki granitowej. Ważna jest również technika usuwania zabrudzeń. Trzeba pamiętać o odpowiednim kącie padania strumienia wody, zapobiegnie to wypłukiwaniu się piasku ze szczelin dzielących kostki. Odpowiednia jego ilość zapewnia stabilność, dlatego należy uzupełniać na bieżąco widoczne ubytki. Jeśli pomimo ciśnienia nie wypłukaliśmy wszelkich mchów lub innych plam musimy użyć specjalnych preparatów chemicznych.

Impregnacja kostki z granitu

Kiedy pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń, warto zaimpregnować naszą kostkę z granitu. Do wykonania tego procesu konieczny jest dobór odpowiedniego specyfiku. O pomoc warto zapytać specjalistę, który dobierze impregnat zgodnie z rodzajem materiału oraz sposobu użytkowania wspomnianej nawierzchni.

Jak dbać o kostkę brukową?

Podstawą pielęgnacji naszego podjazdu czy chodnika z kostki brukowej jest częste zamiatanie oraz tak jak w przypadku kostki granitowej – używanie myjki wysokociśnieniowej. Zatem regularne czyszczenie kostki brukowej jest tutaj kluczowym aspektem, ponieważ nawierzchnia z bruku jest podatna na przebarwienia oraz uszkodzenia.

Jak czyścić kostkę brukową?

Mycie kostki brukowej nie różni się znacznie od dbania o inne tego rodzaju powierzchnie. Musimy pamiętać o częstym zamiataniu, odchwaszczaniu oraz przemywaniu. Przy trudniejszych zabrudzeniach konieczne jest zastosowanie specjalnych specyfików, które nie narażą kostki na dodatkowe przebarwienia. Natomiast nie trzeba przejmować się wykwitami wapiennymi, znikają samoistnie przez działanie czynników atmosferycznych.

Impregnacja kostki brukowej

Kostka brukowa ulega znacznemu niszczeniu w trakcie jej użytkowania. Czyszczenie kostki brukowej to podstawa zahamowania tego procesu, ale kluczowe jest również stosowanie impregnatów. Jest to dodatkowa ochrona, która przedłuża żywotność materiału. Impregnacja kostki brukowej powinna być powtarzana co kilka lat. Uodparnia ona naszą nawierzchnię przed niekorzystnymi czynnikami mechanicznymi oraz atmosferycznymi. Możemy zdecydować się na profesjonalne preparaty, środki polimerowe lub 2 w 1 (czyszczenie i impregnacja).

O czym warto pamiętać

Niezależnie od rodzaju, warto w codziennej pielęgnacji stosować się do kilku zasad:

Ostateczna decyzja na temat doboru odpowiedniego materiału zależy od nas. Warto zawsze skontaktować się z doświadczonymi specjalistami w tej dziedzinie. Dzięki temu zapewnimy sobie piękny podjazd, chodnik czy alejkę, który zachowa swoje walory przez wiele lat. Dodatkowo impregnacja i mycie kostki brukowej oraz granitowej podtrzyma ten efekt.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszą szczegółową ofertą na stronie, w której znajdziecie m.in. płyty granitowe oraz parapety granitowe. Sprawdźcie sami!

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.