Producent granitu | ArtGranit > Poradniki > Gdzie występują piaskowce i łupki?

Gdzie występują piaskowce i łupki?

GDZIE WYSTĘPUJĄ PIASKOWCE I ŁUPKI?

Piaskowce są najpopularniejszymi skałami osadowymi, powszechnie występującymi na kuli ziemskiej. Ocenia się, że stanowią od 10 do 20 % składników skorupy ziemskiej. Są interesujące z punktu widzenia geologii. Można odczytać z nich w jakim środowisku powstały. W naszym kraju piaskowiec występuje w wielu miejscach, przede wszystkim na południu Polski, w okolicach Kielc, w górach i na Śląsku. W zależności od miejsca występowania, zauważalne są różnice w składzie piaskowca, co widać już po samej barwie. Ze względu na skład mineralny wyróżnia się trzy typy piaskowców – piaskowiec arkozowy (odmiana bogata w skalenie, zazwyczaj szara, różowa lub czerwonawa), piaskowiec kwarcowy (ponad 80% kwarcu, często barwy białej, czasami żółtej) i piaskowiec szarogłazowy (odmiana bogata w okruchy skał magmowych o barwie szarozielonej, niebiesko-szarej do niemal czarnej).

W Polsce piaskowiec występuje m.in. w następujących miejscach:

Występowanie łupka

Łupek występuje w różnych miejscach na świecie w: Europie, obu Amerykach, Afryce Południowej, Japonii, Chinach, Indiach. Nie każde jego złoże nadaje się jednak do pozyskiwania materiału używanego w budownictwie. Łupek jako materiał pokryciowy w dużych ilościach występował w Sudetach, na Śląsku, na Morawach (Czechy) oraz w Beskidzie Niskim na terenie Słowacji. Zapotrzebowanie na krycie dachów łupkiem spowodowało poszukiwanie nowych złóż. Obecnie coraz częściej używa się też łupka do wykładania ścian i podłóg.

Na miejsca występowania łupków w Polsce najlepiej wskazuje następujący podział:

Charakterystyczne cechy piaskowców i łupków, takie jak opisana powszechność występowania, a także dobre właściwości izolacyjne, atrakcyjny wygląd i trwałość, sprawiają, że te naturalne materiały znajdują wielu zwolenników i równie wiele zastosowań. Warto zaznaczyć wyjątkowość naturalnych, kamiennych materiałów jako produktów używanych w budownictwie. Pozyskiwane są ze złoży z niezwykłą ostrożnością w celu zachowania w najwyższym stopniu ich właściwości. Cięcie jest często jedynym procesem, jakiemu poddawane są surowce, celem dostosowania ich do kształtu przeznaczonego do sprzedaży. Późniejsza konserwacja nie jest konieczna, gdyż z natury te materiały są odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Piaskowce i łupki wyróżniają się wodoszczelnością, trwałością i uniwersalnością. Ponadto są to produkty zdrowie i nieszkodliwe dla środowiska.

Gotowe wyroby kamienne z piaskowców i łupków, takie jak kamień murowy z piaskowca czy płyty z piaskowca, można zamówić w ARTGRANIT. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Chętnie przedstawimy szczegóły

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.