Artgranit > Poradniki > Granit płomieniowany – co to jest?
granit płomieniowany co to jest

Granit płomieniowany – co to jest?

Granit wykorzystywany jest w budownictwie i branży wykończeniowej na szeroką skalę. Jedną z metod obróbki stosowaną w przypadku tego surowca jest płomieniowanie, które ma nadać mu szczególnych cech. Co to znaczy, że granit jest płomieniowany, a także czym dokładnie się on wyróżnia? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.

Spis treści

  1. Co to jest granit płomieniowany?
  2. Co zyskuje się poprzez płomieniowanie granitu?
  3. Gdzie stosuje się granit płomieniowany?
  4. W jaki sposób dbać o granit płomieniowany?

Co to jest granit płomieniowany?

Płomieniowanie jest szczególnym rodzajem obróbki polegającym na poddaniu kamienia działaniu bardzo wysokiej temperatury. Proces ten ma kilka etapów. Pierwszym z kroków jest zawsze zwilżenie granitu wodą. Następnym skierowanie na niego płomienia ze specjalnego palnika, co ma prowadzić do pęknięcia oraz rozpadu minerałów zawartych w takim kamieniu. Celem tego jest stworzenie szorstkiej powierzchni o wysokiej wytrzymałości, ale bez naruszenia struktury granitu. Ważnym etapem jest też szczotkowanie surowca, które ma na celu pozbycie się pozostałego brudu.

co to jest granit płomieniowany

Co zyskuje się poprzez płomieniowanie granitu?

Płyty granitowe płomieniowane to wiele praktycznych cech, które przemawiają za zastosowaniem tego materiału. Mają one przede wszystkim właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu nadają się m.in. na tarasy oraz ścieżki. Dzięki tej technice są też bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Właśnie z tego powodu przez długi czas zachowują swój nienaganny wygląd i stanowią doskonałe podkreślenie dla wyglądu nieruchomości. Warto wspomnieć dodatkowo o wysokiej odporności na działanie wysokich oraz niskich temperatur, co przemawia za zastosowaniem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Sprawdź też, jak dobrać rozmiar granitu do swojej inwestycji i osiągnąć tym samym naprawdę wyjątkowy efekt.

Gdzie stosuje się granit płomieniowany?

Wiemy już, co to znaczy granit płomieniowany oraz jakie cechy dzięki tej metodzie zyskuje. Gdzie więc sprawdzi się najlepiej? Tak naprawdę można go używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wszystko dzięki temu, że nie tylko ma doskonałe właściwości wytrzymałościowe, ale też świetnie się prezentuje.

Oto jego najczęstsze zastosowania kamienia poddawanego właśnie takiej obróbce:

Jak doskonale widać, granit płomieniowany ma naprawdę wiele zastosowań i zdecydowanie warto się na niego zdecydować.

W jaki sposób dbać o granit płomieniowany?

Nawet najsolidniejszy surowiec musi być w odpowiedni sposób pielęgnowany, aby doskonale wyglądał nawet po wielu latach od montażu. Jak powinno wyglądać to w przypadku granitu płomieniowanego?

Okazuje się, że najlepiej do jego czyszczenia sprawdzi się po prostu ciepła woda, ewentualnie można do niej dodać zaledwie kilka kropel delikatnego płynu do mycia naczyń. Najlepiej wykorzystać także miękką szmatkę, która nie doprowadzi do uszkodzenia struktury. Kurz można natomiast ścierać po prostu przy użyciu miotełki.

Polecamy dodatkowo impregnaty do granitu. Takie środki pozwalają uzyskać hydrofobową powierzchnię odpychającą cząstki wody, co będzie zmniejszać podatność na zabrudzenia. Warto jednak mieć na uwadze, że takie impregnaty dają efekt mokrego granitu. Jeśli więc nie jest on pożądany, to mogą nie być optymalnym rozwiązaniem.

Na szczęście odpowiedź na pytanie, co to jest granit płomieniowany powinna być łatwa do zrozumienia również dla laików. Jeśli więc poszukujesz takiego produktu, to koniecznie sprawdź nasz asortyment. Polecamy również inne kamienie z naszej oferty, w tym grys ciemny, wyjątkowy kamień polodowcowy, a także łupki. Zachęcamy dodatkowo do kontaktu, aby poznać szczegóły asortymentu.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.