Kostka brukowa to solidny sposób na wykończenie przestrzeni wokół domu, przede wszystkim ścieżek oraz podjazdów. Koniecznie trzeba jednak o nią odpowiednio dbać. Pomaga w tym impregnacja kostki brukowej, która musi być wykonana przy pomocy wysokiej jakości preparatów oraz we właściwy sposób. Jak proces ten powinien wyglądać w praktyce? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Spis treści
Impregnacja kostki brukowej ma wiele zalet. Gwarantuje przede wszystkim zabezpieczenie przed wchłanianiem się wody, olejów oraz substancji smolistych, co wpłynie na jej dłuższą żywotność. Staje się też mniej podatna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, w tym zwłaszcza promieniowania UV. Warto wspomnieć dodatkowo o tym, iż impregnacja sprawia, że kostka dłużej pozostaje czysta, jak bowiem wspomnieliśmy wcześniej, jest mniej podatna na chłonięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki temu znacznie oszczędza się czas na różnego rodzaju zabiegach pielęgnacyjnych.
Na efekt wpłynie m.in. to, jaki preparat do impregnacji zostanie wybrany. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na efekt, który może być albo „mokry”, albo matowy, przy czym ten pierwszy lepiej zamaskuje różnego rodzaju wady widoczne po kilku latach użytkowania kostki. Na rynku dostępne są również barwiące impregnaty, idealne w sytuacji, gdy kostka ma już za sobą kilka sezonów i inwestor liczy na delikatne odnowienie jej koloru. Jednak wybierając te ostatnie, warto najpierw sprawdzić preparat barwiący na mniej widocznej powierzchni. Pozwoli to lepiej dopasować kolor oraz zweryfikować, czy efekt jest zadowalający.
Wiemy już, czym impregnować kostkę brukową, nadszedł więc czas na odpowiedzenie, jak to robić. Prawidłowy sposób wykonania to bowiem równie istotna kwestia, którą trzeba dobrze zaplanować, aby rezultat był zadowalający.
Jednym z najważniejszych etapów jest to, aby z powierzchni kostki usunąć brud oraz wszelkie zabrudzenia. Wystarczy zrobić to za pomocą zwykłej zmiotki, choć należy zachować przy tym sporą dokładność. Dopiero po zamieceniu powierzchni należy wymyć powierzchnię. Najlepiej zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej, która dzięki strumieniowi wody właśnie pod wysokim ciśnieniem doskonale poradzi sobie z głębszymi zabrudzeniami. Oczywiście konieczne może być także użycie mniejszej, dokładniejszej szczotki, pozwalającej na wyeliminowanie głębiej osadzonych zanieczyszczeń.
Sprawdź też, jak wyczyścić kostkę brukową z mchu.
Dopiero po takim przygotowaniu kostki brukowej do impregnacji, można przystąpić do nakładania zakupionego preparatu. Tutaj zawsze kluczowe znaczenie mają zalecenia producenta, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed przystąpieniem do czynności impregnacji. Generalnie jednak poleca się, aby dla szybkości procesu całą czynność wykonywać wałkiem. Koniecznie jednak trzeba sięgnąć po wałek welurowy, ewentualnie odporny na działanie rozpuszczalników. Czym jeszcze impregnować kostkę brukową? Oczywiście pędzlem, przy czym w przypadku rozległych parkingów lub podjazdów będzie to bardzo uciążliwa i czasochłonna metoda.
Ostatnia technika to natryskowa. Zazwyczaj jednak korzystają z niej firmy posiadające przystosowany do tego celu sprzęt. Daje on dokładny efekt, choć niezbędna jest wiedza na temat tego, jak prawidłowo używać takiego sprzętu.
Jak doskonale widać, impregnacja kostki brukowej to sposób na utrzymanie jej w doskonałym stanie i to przez naprawdę długi czas. Aby jednak efekt był rzeczywiście zadowalający, kluczowe znaczenie ma przygotowanie powierzchni oraz zastosowanie odpowiedniego preparatu. W razie wątpliwości można też skonsultować się z fachowcami, którzy będą wiedzieć, jaki środek zastosować.
Jeśli impregnacja to za mało i decydujesz się na wymianę nawierzchni, to koniecznie sprawdź naszą ofertę. To m.in. kostka granitowa dostępna w szerokiej gamie odcieni dopasowanych do różnych rodzajów inwestycji.