Artgranit > Poradniki > O impregnacji piaskowca, czyli jak wzmocnić trwałość kamienia naturalnego

O impregnacji piaskowca, czyli jak wzmocnić trwałość kamienia naturalnego

Kamienie naturalne to w większości niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia materiał. Niemniej jednak warto zadbać, zarówno o jego dłuższą żywotność, trwałość, jak i odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz innych czynników klimatycznych.Dlaczego warto impregnować kamień?W poniższym tekście zajmiemy się kwestią impregnacji piaskowca, czyli odpowiednim zabezpieczeniem przed różnego rodzaju potencjalnymi zagrożeniami. Specjalistyczny impregnat do kamienia naturalnego chroni materiał przed niekorzystnym wpływem wody deszczowej oraz osłania także przed powstawaniem grzybów oraz porostów. Kolejną ważną zaletą impregnacji jest również zabezpieczenie przed dalszymi zabrudzeniami oraz uzyskujemy ogromne ułatwienie w ich czyszczeniu i pielęgnacji.

Od czego zacząć?

 

Proszę pamiętać, że impregnację piaskowca i innych kamieni naturalnych można przeprowadzać jedynie w sytuacji, kiedy ich powierzchnia jest kompletnie sucha, oczyszczona i nie zatłuszczona. Przed przystąpieniem do impregnowania wszelkie powierzchnie czy też elementy typu drzwi okna, profile metalowe lub drewniane powinny być zaklejone i odpowiednio zabezpieczone.

Jeśli przez przypadek zdarzy się lekko je ubrudzić, to błyskawicznie powinno się zmyć je benzyną lub innym specyfikiem. Nadmiar impregnatu należy usuwać przed zaschnięciem ściereczką.Jak impregnować piaskowiec?

W celu zaimpregnowania piaskowca lub innego kamienia naturalnego możemy posłużyć się pędzlem, niewielkim wałkiem lub też opryskiwaczem – bezwzględnie jednak należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, BHP oraz wskazówek, które producent zamieścił na etykiecie specyfiku. Dopiero teraz możemy przystąpić do procesu impregnowania: zalecamy, aby możliwie najdokładniej i równomiernie pokrywać kamień.

Dla uzyskania lepszego efektu powinniśmy dwukrotnie pomalować powierzchnie naszego materiału. Oprócz tego specjaliści zalecają nakładanie podwójnej warstwy impregnatu w niewielkich odstępach czasu. W zależności od miejsca i warunków, w jakim się znajduje nasz piaskowiec na co dzień warto impregnować go regularnie w odstępach nie dłuższych niż 12 miesięcy od daty pierwszej impregnacji.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.