Spis treści
Zabrudzenia tarasów czy innych powierzchni wykonanych z kamieni naturalnych często przysparzają właścicielom niepotrzebnych kłopotów. Nie każde wybarwienie czy plama są nieodwracalne, a odpowiednia impregnacja i szybkie działanie pozwolą zachować wyjątkowy wygląd kamienia i cieszyć się nim przez długie lata. Nie inaczej jest z piaskowcami, czyli kamieniami, które pięknie się prezentują zarówno na tarasach, jak i wnętrzach. A co w przypadku powstania zabrudzeń? Czym wyczyścić kamień piaskowiec?
Piaskowiec jest klasyczną skałą osadową, którą w głównej mierze tworzy kwarc. Co ważne, o finalnym charakterze piaskowca decyduje proces cementacji w trakcie jego formowania. Dzięki temu piaskowce charakteryzują się bogatą kolorystyką, najczęściej w kolorach ziemi oraz niejednolitymi smugami w ciemniejszym odcieniu. Jako że jest to bardzo twardy kamień, to w połączeniu z bogatym i unikatowym wzornictwem, piaskowiec stał się popularnym materiałem dekoracyjnym również wewnątrz budynków – jako posadzki, schody, parapety, okładziny ścienne, obudowy kominków czy nawet blaty mebli. Na zewnątrz piaskowce wciąż są wykorzystywane, jako materiał na elementy chodnikowe, ławki oraz tarasy.
Piaskowce, jak większość kamieni naturalnych, w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji, jest podatny na zmiany w wyglądzie. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni tarasów, które z racji wysokiego zawilgocenia mogą ulegać nadmiernemu zanieczyszczeniu wskutek dużej chłonności wody. Warto też pamiętać, że długotrwałe zabrudzenia mogą wpłynąć na parametry i właściwości piaskowca, co może z kolei prowadzić do dalszej erozji kamienia. Dlatego też należy reagować szybko, już na widok pierwszych zabrudzeń, kiedy samo czyszczenie jest stosunkowo proste.
To, jak czyścić piaskowiec, zależne będzie od stopnia i charakteru jego zabrudzenia. Poniżej kilka kluczowych wskazówek, jak sobie poradzić z tym zadaniem w poszczególnych fazach zanieczyszczenia:
Aby zachować unikatowy charakter naszego piaskowca przez długie lata, zdecydowanie lepiej działać w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego też tylko odpowiednia pielęgnacja i impregnacja powierzchni pozwoli na skuteczną ochronę przed wystąpieniem głębokich i trwałych zanieczyszczeń piaskowca.
Na naszym blogu znajdziesz również wpis: Beton a kamień naturalny – co wybrać?