Producent granitu | ArtGranit > Poradniki > Montaż parapetów granitowych
jak zamontować parapet granitowy

Montaż parapetów granitowych

Granitowe parapety to wyjątkowo estetyczne rozwiązanie, idealne dla wymagających klientów. Kluczowe znaczenie w ich przypadku ma jednak montaż. Jak więc przyciąć parapet granitowy i jak go zamontować, aby jednocześnie nie uległ on przypadkowemu uszkodzeniu i doskonale się prezentował? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz dowiedzenia się, jak krok po kroku wygląda taka czynność.

Spis treści:

  1. Dlaczego parapety granitowe?
  2. Prawidłowe wymierzenie parapetu
  3. Czym ciąć parapet granitowy?
  4. Jaki klej wybrać?

Dlaczego parapety granitowe?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak montować parapety granitowe, warto wskazać ich zalety. Jednym z głównych atutów jest trwałość i odporność na mechaniczne uszkodzenia. Nie trzeba więc obawiać się zarysowań, które niestety mogą pojawiać się przy oknach. Granit jest też materiałem ekskluzywnym i pięknym. Dostępny jest dodatkowo w wielu wariantach jeśli chodzi o dostępne wzory i kolory. Sprawia to, że można dopasować go do wyglądu każdego wnętrza, zarówno nowoczesnego, jak i nieco bardziej klasycznego.

Prawidłowe wymierzenie parapetu

Kluczem do sukcesu jest to, aby parapet został w prawidłowy sposób wymierzony. Zazwyczaj do szerokości wnęki okna dodaje się więc od 3 do 5 centymetrów z każdej ze stron. To standard, o ile parapet jest wpuszczany w ścianę. Oczywiście można zdecydować się również na to, aby go nie wpuszczać i wówczas należy bardzo dokładnie, bo co do milimetra, zmierzyć wnękę.

Co natomiast z głębokością? Najbardziej typowe mają od 20 do 30 centymetrów. Zawsze warto jednak wziąć pod uwagę, czy pod parapetem ulokowany jest grzejnik. Jeśli tak, to głębokość powinna być z nim przynajmniej równa. Wizualnie dobrze sprawdza się też, gdy jest to dodatkowo kilka centymetrów więcej.

Jeśli czynność mierzenia została wykonana prawidłowo, to instalacja nie powinna sprawić problemu.

Wciąż szukasz idealnego wykończenia wnęki okiennej? Sprawdź również parapety z piaskowca dostępne w naszej ofercie.

jak przyciąć parapet granitowy

Czym ciąć parapet granitowy?

Jak wspomnieliśmy, każdy parapet musi być oczywiście idealnie dopasowany do szczeliny pod oknem, w której ma się znajdować. Zazwyczaj konieczne jest więc jego docięcie, do czego koniecznie trzeba wykorzystać specjalistyczny sprzęt. Polecane są w tym zakresie zwłaszcza narzędzia wykorzystujące tarcze diamentowe. Samą czynność najlepiej wykonywać też przy użyciu wody, co pozwala zminimalizować ilość pyłu. Również dzięki zastosowaniu wody podczas cięcia nie trzeba chłodzić kamienia, co przyspiesza sam proces.

Jaki klej wybrać?

Po odpowiednim docięciu parapetu należy wybrać i zaaplikować preparaty, które pozwolą na jego precyzyjne osadzenie. Parapety granitowe oraz inne z kamienia montuje się zazwyczaj za pomocą kleju poliuretanowego, choć dobrze spadzi się także zaprawa klejowa, najlepiej sprawdzonej marki. Innym produktem – choć już bezpośrednio do wykończenia – będzie gipsowa szpachla. Dzięki niej powierzchnia wokół parapetu i samego okna zostanie przygotowana do malowania.

Jak więc finalnie zamontować parapet granitowy? Po oczyszczeniu luki z pyłów i innych zanieczyszczeń, a także po zaaplikowaniu kleju, należy go – najlepiej we dwie osoby – umieścić pod oknem. Warto też pozostawić szczelinę około 0,5 centymetra i ulokować w niej drewniane kliny. Dopiero po wyschnięciu kleju kliny są usuwane, zaś w luce umieszczana pianka montażowa.

Jak widać odpowiedź na pytanie, jak montować parapety granitowe nie jest aż tak skomplikowana, jak niektórym mogłoby się wydawać. Oczywiście warto mieć w tym zakresie nieco praktyki, aby upewnić się, że czynność będzie wykonana w sposób prawidłowy i tym samym obramowanie okna będzie świetnie się prezentować. Właśnie dlatego warto, aby czynność tę wykonali fachowcy.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.