Spis treści:
Granitowe płytki na taras to wybitnie elegancki element wykończeniowy nieruchomości – niezależnie, czy są to obiekty prywatne, firmowe czy publiczne. Warto więc wybrać wysokiej jakości asortyment, który będzie prezentować się w sposób luksusowy i dodatkowo zapewni imponującą niezawodność. Na co zatem zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Czy grubość płytek tarasowych z granitu ma znaczenie dla ich odporności na uszkodzenia? Sprawdźmy i przekonajmy się o tym już teraz.
O ile warunki otoczenia (tj. opady atmosferyczne, różnice temperatur czy promieniowanie słonecznie) nie powinny stanowić zagrożenia dla granitowych płytek tarasowych (niezależnie od ich grubości), o tyle obciążenie mechaniczne może już budzić pewne obawy. Z praktycznego punktu widzenia można stwierdzić, że im grubsze granitowe płytki na taras wybierzesz, tym trwalsze one będą.
Czy to znaczy, że zawsze należy wybierać jedynie wyroby o grubości ok. 5-6 mm? Nic bardziej mylnego. Byłoby to bardzo nieekonomiczne rozwiązanie, które stanowiłoby spore obciążenie finansowe dla prywatnych inwestorów. Jeśli więc masz pewność, że płytki nie będą zmuszone konfrontować swojej wytrzymałości z ponadprzeciętnym obciążeniem w postaci kilkudziesięciu lub kilkuset gości w jednym momencie, standardowe opcje o grubości między 1-2 cm wystarczą. W przypadku firm i obiektów turystyczno-rozrywkowych (np. teatry lub kina), lepiej pójść o krok dalej i sięgnąć po płytki o grubości 2-4 cm. Poradzą sobie one z nadmierną eksploatacją wynikającą z ilości użytkowników, co powinno wyeliminować obawy o ich żywotność.
Co w sytuacji, w której granitowe płytki na taras muszą poradzić sobie z sytuacjami ekstremalnymi? Świetnym przykładem są tarasy w przestrzeni publicznej (np. centra handlowe), na które czasem może pojawić się konieczność wjazdu autem lub rozstawienie konstrukcji wolnostojącej (np. niewielkiej sceny estradowej lub mobilnego punktu gastronomicznego). Wysokogatunkowe płytki granitowe o grubości 5-6 cm stają się w takich momentach jedyną słuszną i bezpieczną alternatywą.
Po pierwsze, należy zaznaczyć, że podłoże musi być równe i utwardzone. Po drugie, należy zainwestować w odpowiednie kleje, które będą dostosowane zarówno do warunków otoczenia (odporne na zmiany temperatur i wysoki poziom wilgoci), jak i rodzaju kamienia. W przypadku płytek granitowych nie należy stosować preparatów przeznaczonych do marmurów. Zwróć na to szczególną uwagę. Po trzecie, zatrudnij do realizacji projektu profesjonalną ekipę, która posiada doświadczenie i może potwierdzić je przy pomocy rekomendacji oraz portfolio. Gdy uda Ci się połączyć wszystkie elementy w spójną całość, możesz liczyć na estetyczny, elegancki i wytrzymały taras z naturalnymi granitowymi płytkami w luksusowym wydaniu.
Uwaga! Nie zalecamy stosować płytek granitowych na nieutwardzone lub zniszczone podłoże. Jeśli jest ono kruche (np. ze względu na zniszczenia wynikające z wieku i trudnych warunków otoczenia), warto podjąć się działań naprawczych lub pozbyć się starego podłoża i przygotować nowe. W innym wypadku istnieje zbyt duże ryzyko uszkodzenia wykorzystanych płytek.
Nie zapomnij, że układanie płytek granitowych na tarasie nie jest wcale tak proste, jak pozornie może się wydawać. Warto w tym celu skontaktować się z profesjonalną ekipą, która pomoże Ci zrealizować to zadanie od A do Z. Jakiekolwiek nierówności będą nie tylko mało estetyczne, ale mogą mieć one realny wpływ na wygodę użytkowników, ich bezpieczeństwo i wytrzymałość samych płytek. Lepiej więc nie ryzykować – zwłaszcza, że jest to jednorazowa inwestycja na wiele lat.
Przeczytaj również, jak wykorzystać kamień granitowy w ogrodzie. Zapraszamy do lektury!